Axis Communications: Co ovládne bezpečnostní byznys v roce 2023?

12. 1. 2023
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: Depositphotos
Bezpečností budou letos rezonovat hybridní architektury navržené na míru i nová evropská legislativa.

Společnost Axis Communications zveřejnila předpověď šesti klíčových technologických trendů v bezpečnostním sektoru na nadcházející rok.

Co se dozvíte v článku
  1. Posun k akční inteligenci
  2. Hybridní architektury navržené na míru
  3. Vznikají dílčí trendy v kyberbezpečnosti
  4. Nad rámec bezpečnosti
  5. Udržitelnost a klimatické změny vždy v centru zájmu
  6. Zvýšený důraz na regulaci

Jejím autorem je Johan Paulsson, který do společnosti nastoupil v roce 2008 a jako její technický ředitel v současné době nese celkovou odpovědnost nejen za celé portfolio produktů, ale také za strategické úvahy o tom, co může přinést budoucnost.

Posun k akční inteligenci

Využívání umělé inteligence a strojového učení se v posledních letech podle Paulssona soustředilo na analýzy, které pomáhaly přesněji klasifikovat různé objekty. Teď je čas posunout se na další úroveň, od samotné analýzy k aktivnímu využití dat v různých scénářích.

Spíš, než aby nás inteligentní funkce jen upozorňovaly, že něco není v pořádku, nám přímo pomůžou zvolit správnou reakci na určité situace. Paulsson v tomto kontextu dodává, že mantrou roku 2023 se stane „od analytiky k akci“.

Hybridní architektury navržené na míru

Technologický ředitel Axisu píše, že v současnosti se v bezpečnostních systémech všeobecně uznává jako nejvhodnější hybridní technologická architektura, která kombinuje lokální servery, cloud a výkonná koncová zařízení na okrajích sítí (edge computing).

Podle něj neexistuje jen jedno univerzální řešení pro všechny situace. Proto je třeba vždy nejdříve zvážit potřeby konkrétní instalace a potom definovat hybridní řešení, které bude tyto potřeby splňovat.

Vznikají dílčí trendy v kyberbezpečnosti

Paulsson zdůrazňuje, že kybernetickou bezpečnost už nelze vnímat jen jako jedno téma, ale jako několik vzájemně propojených oblastí. Dodavatelé budou aktivnější ve snaze vyhovět předpisům a být transparentní napříč těmito oblastmi.

Příkladem je podle něj i navrhovaná legislativa Evropské komise o kybernetické odolnosti NIS 2 a Cyber Resilience Act, které budou klást větší důraz na výrobce hardwaru i softwaru ve většině odvětví, aby zajistili bezpečnost svých výrobků při uvedení na trh i během celého jejich životního cyklu.

Nad rámec bezpečnosti

Jedním z nejvýznamnějších trendů v bezpečnostním sektoru a zároveň rovněž významnou příležitostí je podle technologického ředitele Axisu posun mimo oblast bezpečnosti.

Dohledové kamery se dnes stávají výkonnými senzory a lze s nimi vytvořit pokročilou datovou a senzorickou síť s potenciálně neomezenými možnostmi při zajištění ochrany zdraví, provozní efektivity a při sběru dat pro libovolnou sféru ekonomiky. 

Udržitelnost a klimatické změny vždy v centru zájmu

Organizace budou pokračovat ve zlepšování svých environmentálních, společenských a obchodních praktik s ohledem na udržitelnost v nejširším smyslu toho slova. Axis ovšem očekává, že se pozornost v roce 2023 mnohem intenzivněji zaměří především na klimatické změny.

I když organizace podle Paulssona můžou vyvíjet velké úsilí ke snížení emisí z vlastních provozů, celkový dopad může být slabý, pokud jejich dodavatelské a odběratelské řetězce nevyznávají hodnoty vedoucí k témuž cíli.

Od výrobců technologií se tedy bude očekávat, že prokážou, jak jejich produkty a služby přímo podporují cíle udržitelnosti i u jejich partnerů a vytvářejí efektivní postupy, které pomáhají snižovat emise také těmto organizacím, uzavírá Paulsson.

Zvýšený důraz na regulaci

Společnost doplňuje, že i v roce 2023 budou pokračovat snahy regulovat technologie za účelem ochrany soukromí a lidských práv. Firmy budou muset přijímat a dodržovat přísnější nařízení vedoucí k transparentnosti a etickému jednání. 

Cyber25 Early

Příkladem může být AI Act o umělé inteligenci navrhovaný Evropskou unií, který má za cíl přiřadit používání umělé inteligence zvláštní kategorie rizik. Podle Axisu se tak jedná o první právní rámec v oblasti umělé inteligence.

Zdroj: Axis Communications

Čtěte dále

Live streaming sportů trhá rekordy, mění pravidla hry v internetovém provozu
Live streaming sportů trhá rekordy, mění pravidla hry v internetovém provozu
Významnou část Česka ochromil výpadek elektřiny, odhaluje zranitelnost systému v letních měsících
Významnou část Česka ochromil výpadek elektřiny, odhaluje zranitelnost systému v letních měsících
Do tří let převezme většinu kontaktu se zákazníky agentní umělá inteligence
Do tří let převezme většinu kontaktu se zákazníky agentní umělá inteligence
Polovinu firem štve, že oprava softwarových zranitelností trvá příliš dlouho
Polovinu firem štve, že oprava softwarových zranitelností trvá příliš dlouho
Sophos spouští program MSP Elevate pro poskytovatele řízených služeb
Sophos spouští program MSP Elevate pro poskytovatele řízených služeb
Úprava dat v tabulkách TOP 100 ICT společností 2025
Úprava dat v tabulkách TOP 100 ICT společností 2025