Cisco: Většina firem válčí s technickou podporou vzdálených pracovníků

19. 10. 2022
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: maryviolet / stock.adobe.com
České a slovenské firmy sice home office v poněkud omezené formě přijaly, do plného hybridního modelu práce ale ještě mají daleko.

Společnost Cisco zveřejnila výsledky průzkumu mezi 326 českými a 90 slovenskými IT specialisty a manažery, z nichž vyplynulo, že české a slovenské firmy doposud nepřijaly za svůj sílící trend hybridního modelu práce.

Co se dozvíte v článku
  1. Doma jako v práci a naopak
  2. Pro dlouhodobou práci notebook s kamerou nestačí
  3. Videokonference vyžadují stabilitu i podporu
  4. Zajištění bezpečnosti práce je různé
  5. Firmy nejvíce investovaly do koncových zařízení

Podniky podle Ciska sice umožňují práci z domova, ale zaměstnanci pracující na dálku mají v podstatě stejné podmínky, jako v době, když do firemních kanceláří nemohli kvůli lockdownu. Do rozvoje hybridní práce navíc vůbec neplánuje investovat 20 % českých a 9 % slovenských firem.

V mnoha českých a slovenských firmách vládne bohužel určité nedorozumění. Klasický home office není naplněním moderního hybridního modelu práce,“ uvádí technický ředitel Cisco ČR Pavel Křižanovský.

Doma jako v práci a naopak

V něm by totiž podle něj měl mít zaměstnanec pro práci naprosto stejné podmínky a možnosti bez ohledu na to, zda sedí ve firemní centrále, na pobočce, doma nebo je někde na pracovní cestě. „Jedině tak po něm může firma chtít stejnou efektivitu a produktivitu práce,“ upozorňuje Křižanovský.

Průzkum Ciska ale ukazuje, že vzdálení pracovníci mají i dnes prakticky stejné vybavení a podmínky jako v době, když museli ze dne na den nuceně zůstat doma kvůli lockdownu.

České a slovenské firmy akceptovaly home office, ale berou ho velmi často jako nouzové, náhradní řešení. Do plného hybridního modelu práce jim chybí ještě kus ujít,“ vysvětluje Křižanovský s tím, že hybridní práce stojí na čtyřech základních pilířích: kvalitní konektivitě, zajištěné bezpečnosti, vzdálené podpoře a odpovídajícím vybavení.

Pro dlouhodobou práci notebook s kamerou nestačí

Cisco informuje, že samostatné zařízení pro videokonference přidělila svým zaměstnancům jen 2 % českých a 3 % slovenských firem. Přibližně 36 % společností v obou zemích dává k dispozici pracovníkům notebook s vestavěnou kamerou a 14 % společnosti k tomu přidává i samostatný monitor.

Celkem 30 % pracovníků v České republice a 27 % na Slovensku má k dispozici pracovní mobilní telefon. Bezmála 13 % vzdálených pracovníků v ČR se však musí spoléhat na své vlastní soukromé zařízení, na Slovensku je to 16 %.

Letošní mezinárodní výzkum společnosti Dimensional Research odhalil, že 95 % lidí zaznamenává únavu plynoucí z dlouhých videokonferencí, 81 % hovoří o fyzických potížích, jako je bolest hlavy, krku a ramen nebo potíže s očima,“ vyjmenovává Křižanovský.

Podle něj není divu, protože celá třetina lidí tráví více než polovinu pracovního dne právě na videokonferencích. „A notebook s kamerou opravdu není ergonomický nástroj, jak něco takového zvládat,“ doplňuje.

Společnost rovněž zjistila, že jen 45 % českých a 48 % slovenských firem má své zaměstnance rozděleny do kategorií, aby bylo jasné, jakou techniku a služby potřebují pro svou práci. V polovině firem se vybavení a služby přidělují podle možností organizace a podle priorit manažerů týmů, tedy bez jasně definovaných pravidel.

Videokonference vyžadují stabilitu i podporu

Cisco dále uvádí, že pouze 3 % českých a slovenských firem poskytuje svým zaměstnancům pro práci z domova firmou spravovaný a zabezpečený router pro připojení k internetu.

Jen třetina firem v Česku i na Slovensku je pak podle průzkumu schopna poskytnout vzdáleným pracovníkům podporu a diagnostikovat vzniklé problémy „end-to-end“ od zařízení uživatele až do firemní sítě.

Dalších 44 % procent respondentů v obou zemích říká, že možnosti podpory jsou limitované, když se uživatel připojuje z domova přes cizí síť. A 14 % českých, stejně jako 8 % slovenských firem pak úplně odmítá nést odpovědnost za připojení, které využívá cizí síť.

Firmy si dle průzkumu zároveň uvědomují, že hybridní práce klade na vzdálenou podporu vyšší nároky. Celkem 44 % českých a 57 % slovenských firem v průzkumu uvedlo, že náročnost takové podpory je vyšší ve srovnání s tím, když všichni zaměstnanci pracují v kancelářích firmy.

Zajištění bezpečnosti práce je různé

České a slovenské firmy podle Ciska využívají různé nástroje pro zajištění bezpečnosti přístupu do firemní sítě. Nejčastěji přitom firemní aplikace vyžadují VPN přístup (32 % českých a 28 % slovenských firem).

Často je také je používána vícefaktorová autentizace (25 % v ČR a 23 % na Slovensku) nebo je vyžadováno, aby veškerá komunikace vzdáleného pracovníka do internetu prošla přes VPN a firemní firewall (21 % a 25 %).

Přes tato bezpečnostní opatření zaznamenalo 12 % českých a 14 % slovenských firem v souvislosti s home-office alespoň jeden bezpečnostní incident. Varující pak je, že 22 % respondentů v Česku a 16 % na Slovensku vůbec neví, zda k nějakému bezpečnostnímu incidentu došlo.

V obou zemích je pak méně než polovina firem (41 % v Česku a 47 % na Slovensku), jejichž videokonferenční zařízení umožňuje, aby kritické schůzky byly prokazatelně zabezpečeny například end-to-end šifrováním. Celých 22 % českých a 28 % slovenských firem zabezpečení vzdálených schůzek vůbec neřeší.

Firmy nejvíce investovaly do koncových zařízení

Cisco konečně informuje, že v souvislosti s nárůstem vzdálené práce firmy nejvíce investovaly do koncových zařízení a vybavení pro uživatele (25 % firem v ČR a 29 % na Slovensku) do posílení připojení a sítě (15 % a 17 %) a do zajištění bezpečnosti (13 %, resp. 14 %).

Pouze 8 % českých a 4 % slovenských firem investovalo do firmou spravované konektivity pro vzdálené uživatele – tedy do připojení, jehož kvalitu může firma kontrolovat a řídit. Celých 22 % českých a 16 % slovenských respondentů v průzkumu uvedlo, že nemuseli významně investovat, protože již byli připraveni.

Pokud jde o budoucí investice spojené s rozvojem vzdálené práce, nejvyšší prioritu bude u firem v obou zemích hrát bezpečnost, do které plánuje investovat 20 % českých a 23 % slovenských firem. Celých 21 % firem v Česku ale uvedlo, že už do hybridní práce nijak investovat nebude, na Slovensku je to jen 9 %.

Už zmíněný mezinárodní výzkum Dimensional Research zjistil, že 42 % zaměstnanců plánuje v příštích dvou letech odejít ze své stávající práce, přičemž je to často spojeno s diskomfortem při náročných video setkáních,“ říká Křižanovský.

Cyber25 Early

Z tohoto pohledu bych i vzhledem k nedostatku kvalifikovaných talentovaných pracovníků na trhu doporučil českým firmám znovu vyhodnotit plánované investice do hybridní práce a souvisejících technologií – každá investovaná koruna se totiž vrátí ve větší spokojenosti a produktivitě zaměstnanců,“ uzavírá.

Zdroj: Cisco

Čtěte dále

Úprava dat v tabulkách TOP 100 ICT společností 2025
Úprava dat v tabulkách TOP 100 ICT společností 2025
Významnou část Česka ochromil výpadek elektřiny, odhaluje zranitelnost systému v letních měsících
Významnou část Česka ochromil výpadek elektřiny, odhaluje zranitelnost systému v letních měsících
Live streaming sportů trhá rekordy, mění pravidla hry v internetovém provozu
Live streaming sportů trhá rekordy, mění pravidla hry v internetovém provozu
Sophos spouští program MSP Elevate pro poskytovatele řízených služeb
Sophos spouští program MSP Elevate pro poskytovatele řízených služeb
Do tří let převezme většinu kontaktu se zákazníky agentní umělá inteligence
Do tří let převezme většinu kontaktu se zákazníky agentní umělá inteligence
Polovinu firem štve, že oprava softwarových zranitelností trvá příliš dlouho
Polovinu firem štve, že oprava softwarových zranitelností trvá příliš dlouho