Eset: Infostealery budou rizikem pro uživatelská hesla i letos

16. 1. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: © agsandrew - Fotolia.com
Uživatelé operačního systému Windows v ČR budou letos nadále čelit známým spywarům Agent Tesla a Formbook, které pravděpodobně doplní také zcela nové rodiny škodlivých kódů.

Společnost Eset na základě prosincových dat uvádí, že na předních místech škodlivých kódů pro operační systém Windows zůstaly spywary Agent Tesla a Formbook.

Ačkoli počet detekcí u obou škodlivých kódů jen mírně překročil desetinu všech případů, podle expertů potvrdil a nastínil vývoj i v letošním roce, kdy se podle jejich očekávání útočníci zaměří na úroveň používané češtiny a stabilní škodlivé kódy doplní zcela nové útoky dosud spíše okrajových rodin malwaru.

Zhruba v posledním půl roce se situace v České republice stabilizovala na třech rodinách malwaru a pro příští rok očekáváme, že se situace nebude výrazně měnit,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu.

Staré doplní nové

Výjimkou podle něj může být samozřejmě nástup nových rodin. „Již v tuto chvíli ve statistice pozorujeme například rodinu malwaru RedLine Stealer, která aktuálně získává na popularitě na černém trhu,“ přibližuje.

Počítáme také s tím, že se během roku 2023 objeví měsíce, kdy se útočníci i v rámci celosvětových kampaní zaměří na Česko s do češtiny lokalizovaným spamem. Infostealery, kam spadají právě spywary a password stealery, zkrátka zůstanou pro české uživatele primárním rizikem,“ dodává Jirkal.

Eset dále uvádí, že spywary Agent Tesla a Formbook se v prosinci objevily v téměř shodném počtu detekcí, který přesahoval desetinu všech zachycených případů. Spyware Agent Tesla se objevoval spíše v rámci celosvětových kampaní, útoky v češtině byly ale v prosinci také poměrně silné.

U spywaru Formbook poté útočníci vsadili na sezónu mezi svátky a spyware šířili prostřednictvím příloh, které vydávali za dokumenty k platbám dovolených. Zde se však útoky v češtině neobjevily.

Nebezpečné e-maily s přílohy

Jedním z důvěryhodných ukazatelů, že by s příchozí komunikací nemuselo být vše v pořádku, stále zůstává čeština. Pro útočníky, kteří zpravidla nejsou rodilými mluvčími, je zkrátka komplikovaná a ani různé překladače vždy nepřeloží text správně,“ vysvětluje Jirkal.

Přesto podle něj můžeme počítat s tím, že jak se škodlivé kódy neustále vyvíjejí do propracovanějších verzí, mohou útočníci investovat také do věrohodnějších jazykových překladů.

V posledních týdnech se velmi zvedla diskuze také o generování spamu za pomoci algoritmů umělé inteligence. Tam ale předpokládáme, že bude v následujících letech převažovat hlavně angličtina a do češtiny bude text překládán spíše strojově,“ doplňuje Jirkal.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za prosinec 2022:

1. Win32/Formbook trojan (13,13 %)

2. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (11,15 %)

3. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (4,62 %)

4. Win32/PSW.Fareit trojan (2,89 %)

5. Win32/Rescoms trojan (1,98 %)

6. VBS/Agent.QMG trojan (1,73 %)

7. MSIL/Spy.RedLine trojan (1,49 %)

8. Win32/PSW.Agent.ONW trojan (0,93 %)

9. Java/Adwind trojan (0,87 %)

Cyber25 Early

10. Win32/Spy.VB.OLN trojan (0,85 %)

Zdroj: Eset

Čtěte dále

Live streaming sportů trhá rekordy, mění pravidla hry v internetovém provozu
Live streaming sportů trhá rekordy, mění pravidla hry v internetovém provozu
Anect začíná novou etapu, do vedení se staví Filip Winkelhofer
Anect začíná novou etapu, do vedení se staví Filip Winkelhofer
Do tří let převezme většinu kontaktu se zákazníky agentní umělá inteligence
Do tří let převezme většinu kontaktu se zákazníky agentní umělá inteligence
Polovinu firem štve, že oprava softwarových zranitelností trvá příliš dlouho
Polovinu firem štve, že oprava softwarových zranitelností trvá příliš dlouho
René Pospíšil (IS4 security): Úspěšná dekáda Bitdefenderu
René Pospíšil (IS4 security): Úspěšná dekáda Bitdefenderu
Algotech znovu na nákupech, vstupuje do firmy Expinit
Algotech znovu na nákupech, vstupuje do firmy Expinit