Kulatý stůl o kyberbezpečnosti: Kdo potvrdí pravost obsahu? (2. díl)

16. 4. 2025
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

kulatý stůl kyberbezpečnost 2025
Autor: Channeltrends
AI asistenti nevezmou lidem práci, ale ani nebudou dělat práci za ně, konstatují účastníci diskuze o kyberbezpečnosti, a zamýšlí se nad tím, jak byznys naloží s potřebou validovat autenticitu obsahu v reálném čase.

Milí čtenáři,

přinášíme vám druhou část debaty odborníků na kyberbezpečnost, kteří se v únoru 2025 sešli u Kulatého stolu Channeltrends. Kompletní přepis diskuze naleznete v tištěném čísle magazínu.

Seriál Kulatý Stůl Channeltrends můžete sledovat i zde.

Automatizace s AI

„V oblasti umělé inteligence nás těší rostoucí zájem o automatizaci – ať už v dohledových centrech nebo u nástrojů, které sami využíváme,“ otevírá další téma Jan Pinta (Thein Security). „Dnes už všichni chápou, že AI nám nejen nevezme pracovní místa, ale ani nebude jen neškodným pomocníkem. Útočníci ji budou maximálně využívat, a proto na to musíme adekvátně reagovat. Bezpečnost už nelze řešit jen manuálními zásahy – automatizace je nezbytným krokem vpřed.“

 

Tento text původně vyšel v tištěném vydání magazínu Channeltrends z března 2025.

Další články si můžete přečíst na webu zde.

Magazín si můžete objednat i v elektronické podobě.

Filip Navrátil Eset

 Filip Navrátil, Eset

„Myslím, že kdybych se kolegů u stolu zeptal, kdo nevyužívá AI ve svých technologiích, tak zůstanou všechny ruce dole,“ glosuje s úsměvem Filip Navrátil (Eset). „Jedna věc je, s čím je v kontaktu uživatel – nejčastěji s AI asistentem, jenž pomáhá automaticky korelovat detekce incidentů, se kterými může dále pracovat. Další věc je, co je na pozadí technologií. V našem případě jsme tyto prvky začali využívat ještě před hype kolem AI; například v našem cloudovém detonačním sandboxu běží minimálně dva AI modely.“

„Souhlasím s Filipem, že kdo dnes nemá něco, čemu lze říkat AI, jako by nebyl,“ přidává se s úsměvem Tomáš Barta (Fortinet). „V našem případě disponujeme i specifickými AI asistenty, jež nasazujeme na různé případy užití od analytiky po management. Ve všech případech nicméně chceme, aby partneři i zákazníci byli schopní s nástroji pracovat správně a efektivně.“

Jan Zdvořáček TD Synnex

 Jan Zdvořáček, TD Synnex

„Mohu přidat i pohled dalších čtyř vendorů, jejichž řešení nabízíme, ale u stolu s námi nesedí,“ doplňuje Jan Zdvořáček (TD Synnex). „Mohu zcela potvrdit, že jde o trend, jemuž se plně věnujeme více než deset let, a v poslední době se k němu přidala nálepka AI. Ať už jde o behaviorální analýzy, analýzy velkých množství dat… Všechny tyto nástroje s námi existují již řadu let a jde o přirozený vývoj, byť byl v poslední době akcelerovaný OpenAI a dalšími.“

„I zde ovšem platí, že trend nasazování AI agentů v bezpečnosti bude pomalejší, protože bude nutné vyladit jejich bezchybovost,“ uvádí René Pospíšil (IS4 security). „Dalším trendem do budoucna bude slučování agentů do specializovaných celků. Bude zajímavé tento vývoj sledovat, jelikož se můžeme dostat do situace, kdy budeme využívat speciálního pomocníka na konkrétní úkol, nebo kdy bude existovat jeden agent specializovaný na konfiguraci firewallu a další agent využívaný pro rozpoznávání hrozeb.“

Kulatý stůl o kyberbezpečnosti: Globální hrozby a lokální odezvy (1. díl) Přečtěte si také:

Kulatý stůl o kyberbezpečnosti: Globální hrozby a lokální odezvy (1. díl)

Kdo zvaliduje obsah

René Pospíšil IS4 security

 René Pospíšil, IS4 security 

„Vyvstává otázka, jak v reálném čase autorizovat pravost obsahu,“ přemítá René Pospíšil (IS4 security/Bitdefender). „Technologicky to samozřejmě vyřešit lze, ty nástroje existují. Problém ale je, že nejsou globálně nasazené a že lidé nejsou zvyklí je využívat. Tím se otevírá obrovský prostor pro útočníky dostat se dovnitř organizace prostřednictvím AI sociálního inženýrství. Vnímám velkou mezeru v tom, jak s touto situací naložit – podle mého názoru je nutné přijmout celosvětové standardy, aby se v reálném čase ověřovala autenticita obsahu.“

„To, co zmínil René, je velmi zajímavé z pohledu nevalidovaného obsahu,“ přikyvuje Filip Navrátil (Eset). „Z geopolitického hlediska se ukázalo, že i příslušnost vendora hraje obrovskou roli. Například z našeho trhu zhruba před třemi lety prakticky zmizel Kaspersky. Ukazuje se, že státní instituce i další organizace se začínají zajímat, jaké technologie mají v síti; to se týká i cloudových technologií, do kterých zákazník tolik nevidí a není schopný je samostatně řídit. Tento trend pravděpodobně bude pokračovat, protože před námi stojí další geopolitická výzva.“

Jan Pinta Thein Security

 Jan Pinta, Thein Security

„Myslím, že z hlediska validace bude zásadní rozdíl, jak které modely budeme používat,“ navazuje Jan Pinta (Thein Security). „Jedna možnost je, že budu mít ve firmě vlastní model, který pracuje jen s daty, jež mu poskytnu – v tom případě si validaci dokážu ohlídat sám. Další možnost je, že bezpečnostní vendoři budou mít vlastní nástroje s určitou certifikací, a model bude operovat v hranicích jakéhosi firewallu. A konečně existují GenAI a externí agenti, které můžu požádat, aby mi naplánovali výlet do Itálie, a jejichž data musím brát s určitou rezervou. Klíčovou otázkou tedy je, které modely budou vhodné pro jakou oblast.“

Tomáš Barta Fortinet

 Tomáš Barta, Fortinet

„Z hlediska současných trendů určitě sledujeme větší zájem o automatizaci, nebo lépe řečeno, nástroje pro podporu administrátorů,“ doplňuje Tomáš Barta (Fortinet). „V případě validace bych ovšem chtěl podotknout, že bychom měli učit administrátory validovat data, která jim asistent nabídne. AI asistenti tu jsou od toho, aby nám usnadnili práci, a ne aby ji udělali za nás. V tomto ohledu se snažíme, aby naši partneři i zákazníci měli odpovídající kompetence, a dbáme na to, aby uměli s AI nástroji náležitě zacházet.“

„Myslím, že je to krásná odpověď na otázku, zda nám umělá inteligence bude brát práci,“ usmívá se Jan Zdvořáček (TD Synnex). „Práce se zkrátka promění, možná bude rychlejší, možná bude efektivnější, ale rozhodně o ni nepřijdeme.“

Kulatý stůl o kyberbezpečnosti: Proč v security chybí mladí? (3. díl) Přečtěte si také:

Kulatý stůl o kyberbezpečnosti: Proč v security chybí mladí? (3. díl)

Zdroj: Channeltrends

 

Channeltrends (dříve ChannelWorld), který je určený pro prodejce, dodavatele služeb a profesionály v prodejním kanálu IT a CE, si můžete objednat i jako klasický časopisV tištěném speciálu vydávaném čtvrtletně najdete články, rozhovory, komentáře, analýzy, přehledy partnerských programů a řadu dalších informací pro resellery, VAR a další profesionály působící v oblasti prodejního kanálu a distribuce.

Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě

Čtěte dále

Pavel Cvetler je novým produktovým a IT ředitelem Shoptetu
Pavel Cvetler je novým produktovým a IT ředitelem Shoptetu
Ruské vojenské jednotky vedou kyberkampaň proti podporovatelům Ukrajiny, varuje NÚKIB
Ruské vojenské jednotky vedou kyberkampaň proti podporovatelům Ukrajiny, varuje NÚKIB
Zebra systems míří za oceán, prodej v Severní Americe povede Paul Trefonas
Zebra systems míří za oceán, prodej v Severní Americe povede Paul Trefonas
Firmy by se měly připravovat na Wi-Fi 7, nejde jen o generační obměnu
Firmy by se měly připravovat na Wi-Fi 7, nejde jen o generační obměnu
Šest značek ovládá více než polovinu světového internetového provozu
Šest značek ovládá více než polovinu světového internetového provozu
Sophos Experience: Transformace budoucnosti kybernetické bezpečnosti
Sophos Experience: Transformace budoucnosti kybernetické bezpečnosti