Zlom v kauze Mammoth, T-Mobile podává trestní oznámení na insolvenčního správce

28. 2. 2025
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

želízka položená na papíře s trestním oznámením
Autor: Depositphotos
Operátor má důvodné podezření, že se insolvenční správce dopouští účelového jednání umožňujícího prospěch jiných osob, a současně upozorňuje na možné vazby insolvenčního správce na osoby spojované s prověřovaným možným podvodným jednáním.

Společnost T-Mobile oznámila, že v kauze zkrachovalého e-shopu Mammoth spojeného se skupinou Unicorn podává trestní oznámení na insolvenčního správce Pavla Fabiana. Správce byl podle operátora více než rok a půl nečinný, ignoroval jemu známé důkazy, včetně těch předložených ze strany T-Mobilu, a nekriticky přejímal tvrzení dlužníka, společnosti Mammoth.

T-Mobile nabyl důvodné podezření založené na více skutečnostech, že může jít o účelové jednání umožňující prospěch jiných osob, a současně upozorňuje na možné vazby insolvenčního správce na osoby spojované s prověřovaným možným podvodným jednáním.

Insolvenční správce, který popřel všechny pohledávky operátora, byl vůči němu více než rok a půl zcela pasivní a nebyl schopen pohledávky přezkoumat, ačkoli mu operátor poskytoval maximální součinnost, zdůrazňuje T-Mobile v prohlášení.

K prokázání svých pohledávek operátor dodal podstatně více podkladů než všichni ostatní věřitelé, insolvenční správce ale řadu z nich vůbec nebral v potaz a z neznámého důvodu je ignoruje. Pohledávky firmy přitom mají stejný základ jako jiné pohledávky, které byly plně uznány.

Insolvenční správce pak podle zástupců společnosti T-Mobile od dlužníka (spol. Mammoth) nekriticky převzal celou řadu tvrzení, aniž by se jimi více zabýval. Mimo jiné převzal argument společnosti Mammoth, že podpisy na rámcové smlouvě, na základě které docházelo k dodávkám hardware, nejsou pravé.

„Jakékoli pochybnosti o pravosti smlouvy jsou zcela účelové. Rámcovou smlouvu uzavřenou v roce 2018 až do března 2023 nikdy nikdo nezpochybňoval. Naopak k ní byly postupně uzavřeny dodatky s prokazatelně pravými podpisy, plnění smlouvy bylo opakovaně potvrzováno předávacími protokoly, existuje k němu fotodokumentace i svědectví přebírajících osob,“ říká ředitelka komunikace T-Mobile Patricie Šedivá.

„Společnost Mammoth za poskytnutou elektroniku uhradila na splátkách během několika let přibližně 2 miliardy korun. Až v okamžiku, kdy Mammothu došly finanční prostředky na další splátky, začal smlouvu náhle zpochybňovat,“ doplňuje Patricie Šedivá s tím, že takové jednání jen potvrzuje, že možný podvod vůči T-Mobilu byl plánován od počátku.

Dalším paradoxem podle operátora je skutečnost, že společnost Mammoth a skupina Unicorn, které řadu let dle svých závěrek významně profitovaly z realizace tohoto obchodu, zpochybňují svoje vlastní podpisy na smlouvách – tedy podpisy, za jejichž zajištění jsou odpovědní oni sami, nikoli T-Mobile.

Insolvenční správce také podle tvrzení zástupců T-Mobilu popírá dodávky více než 300 tisíc kusů elektroniky kvůli necelým 900 kusům administrativně nesprávně nezávazně zaevidovaným sériovým číslům, což odpovídá zhruba 0,3 procentům veškerého dodaného zboží.

„Kromě jeho nečinnosti a pochybných rozhodnutí jsme také zjistili, že působí v Praze na stejné adrese, kde sídlí společnosti J.A.E a SBJ Trade spojené s podezřelým Břetislavem Janouškem, který byl dříve součástí top managementu skupiny Unicorn a je velmi pravděpodobně hlavním strůjcem celého podvodu. Přitom právě společnosti J.A.E a SBJ Trade zjevně sloužily k podvodu s ukradenou elektronikou. Ze všech výše uvedených důvodů podáváme na insolvenčního správce Pavla Fabiana trestní oznámení,“ doplňuje Patricie Šedivá.

T-Mobile ve svém prohlášení zdůrazňuje, že si je od začátku celé kauzy zcela jistý svou silnou pozicí, má pro to veškeré důkazy a poskytuje maximální součinnost insolvenčnímu správci i orgánům činným v trestním řízení.

Naopak skupina spjatá s osobou Vladimíra Kováře podle operátora nespolupracuje, smazala účetnictví společnosti Mammoth, nedostavuje se k insolvenčnímu správci ani k soudu a neposkytuje potřebnou součinnost ani informace. Uvedené chování skupiny pana Kováře jde ruku v ruce se zjištěním, že ostatní společnosti ze skupiny Unicorn zřejmě vyváděly peníze z Mammothu prostřednictvím fiktivních faktur, jak nyní potvrzují i soudy.

„Ačkoli tomu dosavadní a v porovnání se zahraničními zkušenostmi pomalý vývoj kauzy neodpovídá, jsme nadále přesvědčeni, že žijeme v moderním právním státě, který usiluje o nalezení spravedlnosti a že naše pohledávky potvrdí soud, který má zároveň větší pravomoci a možnosti než insolvenční správce.  Zároveň věříme ve spravedlivý proces, nestrannou a nezávislou soudní moc a v to, že orgány činné v trestním řízení celou kauzu vyšetří a všichni pachatelé budou spravedlivě potrestáni,“ uzavírá CEO společnosti T-Mobile Melinda Szabó.

Zdroj: T-Mobile   

Čtěte dále

Arrow posiluje nabídku úložišť, podepsalo smlouvu s Object First
Arrow posiluje nabídku úložišť, podepsalo smlouvu s Object First
Sophos Experience: Transformace budoucnosti kybernetické bezpečnosti
Sophos Experience: Transformace budoucnosti kybernetické bezpečnosti
Pavel Cvetler je novým produktovým a IT ředitelem Shoptetu
Pavel Cvetler je novým produktovým a IT ředitelem Shoptetu
Šest značek ovládá více než polovinu světového internetového provozu
Šest značek ovládá více než polovinu světového internetového provozu
Ruské vojenské jednotky vedou kyberkampaň proti podporovatelům Ukrajiny, varuje NÚKIB
Ruské vojenské jednotky vedou kyberkampaň proti podporovatelům Ukrajiny, varuje NÚKIB
Firmy by se měly připravovat na Wi-Fi 7, nejde jen o generační obměnu
Firmy by se měly připravovat na Wi-Fi 7, nejde jen o generační obměnu